Doświadczanie i eksperymentowanie

Doświadczanie i eksperymentowanie to coś co pozwala na “dotknięcie” tematu, rozłożenie go na części pierwsze a co za tym idzie zrozumienie danego zagadnienia co jest bardzo ważne w procesie nauki. W Szkole Łobuziaki te działania towarzyszą nam każdego dnia, dzieci nieustannie poznają świat poprzez jego doświadczanie. Przykładami takich działań jest lekcja dotycząca jamy ustnej oraz lekcja anatomii.

Nasi uczniowe poznając swoją budowę wewnątrzną uczyli się praw rządzących ich fizjologią. 

Lekcja dotycząca jamy ustnej zaczęła się od omówienia budowy zęba i procesów zachodzących w jamie ustnej 6 i 7 latków. Dzieci dowiedziały się jak przebiegają zmiany powodujące, że zęby mleczne wypadają i na ich miejsce wyrastają te stałe. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie pracowaliśmy z makietą, która pozwala na demonstrację kolejności wypadania oraz wyrastania zębów.  Uzupełniliśmy schemat układu zębów, zaznaczając te, które zęby już wypadły i zaczęły odrastać.

Nasi uczniowie podzielili się też ze sobą nawzajem swoimi doświadczeniami w tym temacie, opowiadali o tym jak u nich przebiegał ten proces.  Przy pomocy zdjęcia RTG szczęki omówiliśmy jej budowę oraz schemat układu uzębienia.  Podchodząc kompleksowo do zagadnienia rozmawialiśmy również o problemach związanych z zębami, o próchnicy, chorobach dziąseł oraz o ortodoncji. Omówiliśmy kwestię tego w jaki sposób aparat ortodontyczny poprawia wygląd uzębienia i na podstawie zdjęć porównaliśmy efektów przed i po jego zastosowaniu. 

Na koniec zajęć w ramach podsumowania obejrzeliśmy film z serii “Było sobie życie - Próchnica”.

Kolejnym doświadczeniem była lekcja anatomii. Uczniowie dowiedzieli się o tym, że ciało zbudowane jest z komórek, a te tworzą tkanki. Omówiliśmy budowę dwóch rodzajów mięśni i porównaliśmy je oglądając je pod mikroskopem.

Pracując z serduszkiem i skrzydełkiem uczniowie poznali mechanizmy działania organizmu.  W tym pierwszym dzieci rozcinając je szukały przepływu krwi a preparując skrzydełko odnalazły przyczepy mięśni i sprawdziły ruchomość kości. Robiliśmy też zastrzyki podskórne i domięśniowe.

Masz pytania?

Pisz Śmiało